Las Vegas Quarter Midgets & Southern Nevada Open Wheel Racing copyright 2014

Click here to edit subtitle

Drivers - Results - Points
 Quarter Midgets - Flat Karts

Points 2016

Qualifying Points
fast time ------- 4
2nd ------------- 3
3rd ------------- 2
4th and below - 1
No qualifying - 0

Non qualifiers start at the back of the pack in the slow heat race.
Heat 
1st - 8
2nd -7
3rd - 6
4th - 5
5th - 4
6th - 3
7th - 2
8th - 1

Feature Main Event

1st - 60

2nd -58

3rd - 56

4th - 54

5th - 52

6th - 50

7th - 48

8th - 46

B- Semi Feature 
1st - 46
2nd -44

3rd - 42
4th - 40
5th - 38
6th - 36
7th - 34
8th - 32
C - Semi Feature
1st - 30
2nd -28
3rd - 26
4th - 24
5th and down - 22

Sponsored By ABBE Insurance

http://www.abbeagency.com/

(217) 394-2243

**You may purchase championship points for ONE and only ONE race missed per series if you feel there is no avoiding missing a race.  (Purchase Placement Points, PPP) The cost is the race entry of $25 and you will receive last place points for the Feature Main.  No qualifying or Heat Race points may be purchased.  You must purchase this missed race a minimum of two weeks before the series final race.  You pay it to the LVQMC LLC club.  (This purchase will apply to both the current series you are racing in and the overall State Championship points.)

You may do this once for each series, (Spring) The "Dam" Race Series and (Fall) Boulder City Race Series.

You may NOT buy points for any series final, you MUST attend the series final to be eligible for the championship in all classes and all points series.

Up to 4 points are awarded for anyone attending time trials at practice and attempting to set track records.



Boulder City Race Series

Track Records
Red Rookie - Joseph Abraham. - 11:80
Blue Rookie - Irish Fernandez - 10:59
Jr. Honda - Aedan Hobbs - 10:20
Senior Honda - Alexa Herring - 10:38
Flat Kart - Vince Fernandez - 10:13
Cycle Kart - Steve Vinson Sr. - 12:57


Results Race 4
FALL Series

Rookie Pee Wee

Heat

1st Lexi Abraham

2nd Nathan Aldama



Red Rookie

Heat

1) Joseph Abraham

2) Raice Williams

3) Jazmin Aldama

Junior Honda/Blue Rookie

Heat

1) Aedan Hobbs (JH)

2) Alexander K (BR)

Senior Honda

Heat Race

1) Raj Singh 

2) Irish Fernandez

3) Alexa Herring

Flat Kart 212 Bombers

Heat Race

1) Manjinder Singh

2) Sean Williams

3) Vince Fernandez


Rookie Pee Wee

Feature Main

1) Lexi Abraham

2) Nathan Aldama


Red Rookie

Feature Main

1) Joseph Abraham

2) Raice Williams

3) Jazmin Aldama

Junior Honda/Blue Rookie

Feature Main

1) Aedan Hobbs (JH)

2) Alexander K (BR)


Senior Honda

Feature Main

1) Irish Fernandez

2) Raj Singh 

3) Alexa Herring 

Flat Kart 212 Bombers

Heat Race

1) Sean Williams

2) Manjinder Singh

3) Vince Fernandez


Results Race 3
FALL Series

Red Rookie

Heat

1) Alexander Khomutov

2) Raice Williams

3) Joseph Abraham

Senior Honda

Heat Race

1) Irish Fernandez

2) Alexa Herring

3) Raj Singh
4) Aedan Hobbs (Junior Honda)

Flat Kart 212 Bombers

Heat Race

1) Manjinder Singh

2) Carol Williams

3) Vince Fernandez

4) Alexa Herring

5) MacKensie Good (DNF)

6) Sean Williams  (DNF)

Red Rookie

Feature Main

1) Raice Williams

2) Joseph Abraham

3) Alexander Khomutov (DQ Tech)

Senior Honda

Feature Main

1) Aedan Hobbs (Junior Honda)

2) Alexa Herring

3) Irish Fernandez
4) Raj Singh

Flat Kart 212 Bombers

Feature Main

1) Manjinder Singh

2) Carol Williams

3) Vince Fernandez

4)  Sean Williams

5) Alexa Herring (DQ Tech)

6)  MacKensie Good (DNS)


Results Race 2
FALL Series

Red Rookie

Heat

1) Raice Williams

2) Joseph Abraham

3) Alexander Khomutov


Red Rookie

Feature Main

1) Alexander Khomutov

2) Raice Williams

3) Joseph Abraham


Senior Honda

Heat Race

1) Irish Fernandez

2) Aedan Hobbs (Junior Honda)

3) Alexa Herring
4) Raj Singh

Senior Honda

Feature Main

1) Irish Fernandez

2) Aedan Hobbs (Junior Honda)

3) Alexa Herring
4) Raj Singh

Flat Kart 212 Bombers

Heat Race

1) Landon Williams

2) Sean Williams

3) MacKensie Good

4) Manjinder Singh

5) Talon Williams

6) Carol Williams (DNS)


Flat Kart 212 Bombers

Feature Main

1) Landon Williams

2) Talyn Williams

3) Sean Williams

4) MacKensie Good

5) Manjinder Singh

6) Carol Williams 



Results Race 1
FALL Series

Red Rookie

Heat

1) Joseph Abraham

2) Alexander Khomutov

3) Raice Williams

Senior Honda

Heat Race

1) Raj Singh

2) Alexa Herring

Combined Class

Heat

Blue Rookie/Jr. Honda

1) Irish Fernandez (1st Blue Rookie)

2) Aedan Hobbs (1st Jr. Honda)

Flat Kart 212 Bombers

Heat Race

1) Vince Fernandez

2) Sean Williams

3) Talon Williams

4) Manjinder Singh

5) Carol Williams

6) MacKensie Good

Red Rookie

Feature Main

1) Raice Williams

2) Alexander Khomutov

3) Joseph Abraham

Senior Honda

Feature Main

1) Alexa Herring

2) Raj Singh

Combined Class

Feature Main

Blue Rookie/Jr. Honda

1) Irish Fernandez (1st Blue Rookie)

2) Aedan Hobbs (1st Jr. Honda)

Flat Kart 212 Bombers

Feature Main

1) Vince Fernandez

2) Talyn Williams

3) Sean Williams

4) Manjinder Singh

5) MacKensie Good

6) Carol Williams (DNF)

Cycle Karts

Heat 1

1) Steve Vinson Sr.

2) Carlos Carneiro

3) Denise Thomas

4) Steve Vinson Jr.

 

Heat 2

1) Carlos Carneiro

2) Steve Vinson Sr.

3) Denise Thomas

4) Steve Vinson Jr.

 

Feature Main

1) Carlos Carneiro

2) Steve Vinson Sr.

3) Denise Thomas

4) Steve Vinson Jr. (DNS)



Race Results 6/11/2017

Red Rookie

Heat Race

1) Joseph Abraham

2) Raice Williams

3) Alexander K.

4) Jazmin Aldama (PPP)


Blue Rookie/ Jr. Honda combined/Senior Honda

Heat Race

1) Irish Fernandez (1st Blue Rookie)

2) Raj Singh (1st Senior Honda)

3) Aedan Hobbs (1st Jr. Honda)

4) Alexa Herring (PPP)


Bomber 212 Flat Kart

Heat Race

1) Vince Fernamdez

2) Jeff Hobbs

3) Manjinder Singh


Red Rookie

Feature Main

1) Raice Williams

2) Joseph Abraham

3) Alexander K.

4) Jazmin Aldama (PPP)

5)  Raice Williams (PPP)


Blue Rookie/Jr. Honda/Senior Honda

Feature Main

1) Irish Fernandez (1st Blue Rookie)

2) Raj Singh (1st Senior Honda)

3) Aedan Hobbs (1st Jr. Honda)

4) Alexa Herring (PPP)


Bomber 212 Flat Kart

Heat Race

1) Vince Fernamdez

2) Jeff Hobbs

3) Manjinder Singh




Race Results 5/21/2017

Rookie Red

Heat Race

1st Irish Fernandez

2nd Alexander K.

3rd Jazmin Aldama

4th Joseph Abraham


Feature Main

1st Irish Fernandez

2nd Alexander K.

3rd Joseph Abraham

4th Jazmin Aldama


Combined Class – 

(Senior Honda, Junior Honda, Rookie Blue)

Heat Race

1st Alexa Herring

2nd Raj Singh

3rd Aedan Hobbs (Jr. Honda first)

4th Levi Union (Rookie Blue first)


Feature Main

1st Raj Singh

2nd Alexa Herring

3rd Levi Union (Rookie Blue first)

4th Aedan Hobbs (Jr. Honda first)

Flat Kart 212 Bombers

Heat Race

1st Jeff Hobbs

2nd Todd Pratt

3rd Vince Fernandez

4th Manjinder Singh

5th JuleePratt (DNS)


Feature Main

1st Todd Pratt

2nd Vince Fernandez

3rd Manjinder Singh

4th Jeff Hobbs

5th Julee Pratt



Boulder City Race Series Points/ Nevada State Championship 2017

Rookie Red

1) 396- Joseph Abraham

2) 396- Raice Williams (ppp)

3) 183- Jazmin Aldama (ppp)





Rookie Blue

1) 340- Alexander K.

2) 68- Levi Union

Junior Honda

1) 428- Aedan Hobbs

Senior Honda

1) 424- Irish Fernandez

2) 401- Alexa Herring

3) 391- Raj Singh

Flat Kart -212 Bombers

1) 373- Manjinder Singh

2) 332- Vince Fernandez

3) 251- Sean Williams

4) 177- Jeff Hobbs (PPP)

5) 169 - Carol Williams

6) 130- Talyn Williams

7) 127- MacKensie Good

8)  67- Todd Pratt

9)  66- Landon Williams

10) 61- Alexa Herring

11) 52- Julee Pratt






Mesquite dirt track records 2016

QM Senior Honda - Raj Singh - 11.23 sec
QM Junior Honda - Aedan Hobbs - 12.69 sec
Mini Dwarf Junior - Karlos Gonzales 14:56 sec
Mini Dwarf Senior - Koltyn Rimer - 11.05 sec
Flat Kart – Jason Simon Jr. – 11.23 sec 
Outlaw Kart 212 - Jeff Hobbs - 11.05 sec



VOTED

MOST OUTSTANDING DRIVERS

"Rolling Thunder Series"

Fall - 2016

Aedan Hobbs - Junior Honda

Levi Johnson - Senior Honda

Koltyn Rimer - Mini Dwarf



Rolling Thunder Series Points Champions

Fall - 2016


Aedan Hobbs - Jr. Honda

Raj Singh - Sr. Honda

Koltyn Rimer - Mini Dwarf

Jon Herring - Outlaw Sprint Kart

Jeff Johnson - Flat Kart


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


LVQM - SNOWR - State Champions

2016

(Combined Fall and Spring Series Points)


Aedan Hobbs - Jr. Honda

Raj Singh - Sr. Honda

Koltyn Rimer - Mini Dwarf

Jon Herring - Outlaw Sprint Kart

Jeff Johnson - Flat Kart




RACE RESULTS 2016

"Rolling Thunder Fall Series"

RACE 6

(SERIES FINAL, DOUBLE POINTS)

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Aedan Hobbs

2. Irish Fernandez

3. Owen Romzek

4. Alexander K.


Flat Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Jeff Johnson

2. Jeff Hobbs

3. Kris Johnson

4. Jason Simon Jr.

5. Crystal Davis


QM Junior Honda 

-Feature Main

1. Aedan Hobbs

2. Irish Fernandez

3. Owen Romzek

4. Alexander K.


Flat Kart 

-Feature Main

1. Jeff Johnson

2. Kris Johnson

3. Crystal Davis

4. Manjinder Singh

5. Jason Simon Jr.


QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Conner Zbiegien

2. Raj Singh

3. Levi Johnson

4. Alexa Herring


Outlaw Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Kris Johnson

2. Jon Herring





QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Levi Johnson

2. Raj Singh

3. Alexa Herring

4. Conner Zbiegien


Outlaw Kart 

-Feature Main

1. Kris Johnson

2. Jon Herring


QM Mini Dwarf Senior

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Koltyn Rimer





.








QM Mini Dwarf Senior

-Feature Main

1. Koltyn Rimer





 




RACE 5

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Irish Fernandez

2. Abbey Wilson

3. Owen Romzek (DNF)

4. Aedan Hobbs (DNF)


QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Levi Johnson

2. Raj Singh

3. Jack Chacon

4. Andre Garnica (DNF)

5. Alexa Herring (DNF)


QM Mini Dwarf Senior

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Koltyn Rimer

2. Levi Johnson


Flat Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Jeff Johnson

2. Monty Bergener

3. Kris Johnson

4. Eddie Chacon

5. Manjinder Singh


Outlaw Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Kris Johnson

2. Jon Herring

3. Jeff Hobbs (DNF, Blown Engine)


 

Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1, Aedan Hobbs

2. Owen Romzek

3. Abbey Wilson

4. Irish Fernandez (DNF)


QM Senior Honda 

-Feature Main

1. Alexa Herring

2. Raj Singh

3. Levi Johnson

4. Jack Chacon (Did not weigh in)

5. Andre Garnica (DNF)


QM Mini Dwarf Senior

-Feature Main

1. Koltyn Rimer

2. Levi Johnson


Flat Kart 

-Feature Main

1. Jeff Johnson

2. Monty Bergener

3. Jeff Hobbs

4. Kris Johnson

5. Manjinder Singh


Outlaw Kart 

-Feature Main

1. Kris Johnson

2. Jon Herring

3. Jeff Hobbs (DNF, Blown Engine)


 



RACE 4

QM -Fast Time Junior Honda
1. Johnathan Bennet 12:28 sec.
Flat Kart -Fast Time
1. Jason Simon Jr. 12:47 sec.

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Aedan Hobbs
2. Johnathon Bennet.

Flat Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Jason Simon Jr.

2. Jeff Johnson

3. Manjinder Singh

4. Larry Abbe

5. Kris Johnson

6. Alex Bernal

7. Monty Bergener (DNS, Fuel pump issues)

Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1. Aedan Hobbs (2nd overall racing with Seniors)
2. Johnathon Bennet


Flat Kart 

-Feature Main

1. Jeff Johnson

2. Kris Johnson

3. Manjinder Singh

4. Larry Abbe

5. Alex Bernal

6. Jason Simon Jr.

7. Monty Bergener (DNS, Fuel pump issues)

QM -Fast Time Senior Honda
1. Levi Johnson 13:65 sec.
Outlaw Kart -Fast Time
1. Jeff Hobbs 11:94 sec.

QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Raj Singh

2. Levi Johnson

Outlaw Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Kris Johnson

2. Jon Herring

3. Johnathan Bennet

4. Jeff Hobbs (DNS, Blown Engine)




Quarter Midget Senior Honda
-Feature Main

1. Raj Singh

2. Levi Johnson


Outlaw Kart 

-Feature Main

1. Kris Johnson

2. Jon Herring

3. Johnathan Bennet

4. Jeff Hobbs (DNS, Blown Engine)

Mini Dwarf Senior -Fast Time
1. Aiden Murphy 13:58 sec.

.


QM Mini Dwarf Senior

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Aiden Murphy


.Race 3 Micro Sprints in Pahrump

-Heat Race

1. Eddie Chacon

2. Art Klien

3. Ray Garnica

4. Thomas Klein




QM Mini Dwarf Senior

-Feature Main

1. Aiden Murphy



Race 3 Micro Sprints in Pahrump

-Feature Main

1. Ray Garnica

2. Eddie Chacon

3. Art Klien

4. Thomas Klein



RACE 3

QM -Fast Time Junior Honda
1. Aedan Hobbs 13:06 sec.

QM -Fast Time Senior Honda
1. Raj Singh 13:03 sec.

Mini Dwarf Senior -Fast Time
1. Koltyn Rimer 12:48 sec.

Flat Kart -Fast Time
1. Jeff Johnston 12:47 sec.


QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Aedan Hobbs
2. Alexander K.


Flat Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Alex Bernal

2. Kris Johnson

3. Jeff Johnson

4. Jason Simon Jr.


Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1. Aedan Hobbs (won overall racing with Seniors)
2. Alexander K.


Flat Kart 

-Feature Main

1. Jeff Johnson

2. Alex Bernal

3. Kris Johnson

4. Jason Simon Jr.

Outlaw Kart -Fast Time
1. Tom Klien 11:36 sec.


QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Raj Singh

2. Andre Garnica

3. Jack Chacon

Outlaw Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Tom Klien
2. Alex Bernal
3. Jeff Hobbs (DNF)



Quarter Midget Senior Honda
-Feature Main

1. Jack Chacon

2. Raj Singh

3. Andre Garnica

Outlaw Kart 

-Feature Main

1. Alex Bernal

2. Tom Klien (DNF)

3. Jeff Hobbs (DNF)




Micro Sprint Results Oct. 22 Pahrump

Race 2

Heat Race 

1. Ray Garnica

2. Mike

3. Art Klein

4. Eddie Chacon (DNF)


Feature Main

1. Ray Garnica

2. Mike

3. Art Klien

4. Eddie Chacon (DNS)

. Mini Dwarf Senior -Fast Time
1. Karlos Gonzales 14:56 sec. 


QM Mini Dwarf Senior

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Aiden Murphy

2. Koltyn Rimer


QM Mini Dwarf Junior

-Heat Race 1 (fast heat)

1.  Karlos Gonzales





QM Mini Dwarf Senior

-Feature Main

1. Aiden Murphy

2. Koltyn Rimer


QM Mini Dwarf Junior

-Feature Main

1.  Karlos Gonzales (won overall racing with Seniors)





RACE 2

QM -Fast Time Junior Honda
1. Aedan Hobbs 14:40 sec.

Flat Kart -Fast Time
1. Jason Simon Jr. 11:23 sec. (Track Record)

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Aedan Hobbs
2. Alexander K.






Flat Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Jeff Johnson

2. Kris Johnson

3. Alex Bernal

4. Jason Simon Jr.


Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1. Aedan Hobbs
2. Alexander K.






Flat Kart 

-Feature Main

1. Jeff Johnson

2. Jason Simon Jr.

3. Kris Johnson

4. Alex Bernal





QM -Fast Time Senior Honda
1. Raj Singh 11.23 sec. (Track Record)
Outlaw Kart -Fast Time
1. Jeff Hobbs 11:05 sec. (Track Record)

QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Levi Johnson

2. Raj Singh

3. Alexa Herring

4. Conner Zbiegien

5. Jack Chacon

6. Andre Garnica


Outlaw Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Jeff Hobbs 
2. Jon Herring



Quarter Midget Senior Honda
-Feature Main

1. Levi Johnson

2. Raj Singh

3. Alexa Herring

4. Andre Garnica

5. Jack Chacon

6. Conner Zbiegien


Outlaw Kart 

-Feature Main

1. Jeff Hobbs

2. John Herring


Mini Dwarf Senior -Fast Time
1. Koltyn Rimer 12:75 sec.

.


QM Mini Dwarf Senior

-Heat Race 1 (fast heat)

1.  Koltyn Rimer







Micro Sprint

-Heat Race 1 (Pahrump)

1. Art Klien

2. Jeff Hobbs

3. Ray Garnica

4. Eddie Chacon


QM Mini Dwarf Senior

-Feature Main

1.  Koltyn Rimer







Micro Sprint

-Feature Main (Pahrump)

1. Eddie Chacon

2. Ray Garnica

3. Art Klien

4. Jeff Hobbs

RACE 1

QM -Fast Time Junior Honda
1. Aedan Hobbs 12:82 sec.

Flat Kart -Fast Time 
1. Kris Johnson 11:73 sec. 

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Aedan Hobbs
2. Abbey Wilson
3. 




Flat Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Jeff Johnson
2. Kris Johnson
3. Alex Bernal (DNF)

Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1. Aedan Hobbs
2. Abbey Wilson
3.






QM -Fast Time Senior Honda
1. Levi Johnson 12:99 sec.

Outlaw Kart -Fast Time 
1. Tom Klein 12:18 sec. 

QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Raj Singh

2. Koltyn Rimer (1st Mini Dwarf)

3. Levi Johnson

4. Alexa Herring

5. Jack Chacon

6. Andre Garnica (DNF)

Outlaw Kart 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Tom Klien
2. Jeff Hobbs (DNF)
3. Jon Herring (DNF)

Quarter Midget Senior Honda
-Feature Main

1. Koltyn Rimer (1st Mini Dwarf)

2. Alexa Herring

3. Jack Chacon

4. Raj Singh (DNF)

5. Levi Johnson (DNF)

6. Andre Garnica (DNF)



Mini Dwarf Senior -Fast Time 
1. Koltyn Rimer 11.05 sec. (Track Record)

Micro Sprint -Fast Time 
1. Jeff Hobbs 11:67 sec. (Big Track)

QM Mini Dwarf Senior

-Heat Race 1 (fast heat)

1.  Koltyn Rimer

QM Mini Dwarf Senior

-Feature Main

1.  Koltyn Rimer


Outlaw Kart 

-Feature Main
1. Tom Klien
2. Alex Bernal (DNF)
3. Jon Herring (DNF)

Flat Kart 

-Feature Main
1. Jeff Johnson
2. Kris Johnson
3. Jeff Hobbs (DNF)



"Rolling Thunder" Fall Series Points 2016


Senior Honda- Unrestricted, 9-16 year old

(*8 years old's can petition up)

1. 471 pts- Raj Singh

2. 441 pts- Levi Johnson (PPP race 3)

3. 319 pts- Alexa Herring

4. 245 pts- Jack Chacon

5. 238 pts- Andre Garnica

6. 179 pts- Conner Zbiegien




Micro Sprints 600cc and under

1. 198 pts- Ray Garnica - Champion

2. 190 pts - Art Klein   -  Runner Up

3. 139 pts- Eddie Chacon-Third

4. 61 pts- Jeff Hobbs

5. 54 pts- Tom Klein

6. 0 pts- Alex Bernal

Junior Honda- Blue Restricted, 4-8 year old

1.  423 pts- Aedan Hobbs

2.  251 pts- Alexander K.

3.  192 pts- Irish Fernandez 

     (tie breaker, last race)

4.  192 pts- Owen Romzek  (rookie)

5.  131 pts- Abbey WilsonBennet

6.    69 pts- Johnathon Bennett




Mini Dwarf
(8 year old's can petition up)
1. 417 pts- Koltyn Rimer
2. 143 pts- Aiden Murphy 

3,   72 pts- Karlos Gonzales

4.   65 pts-Levi Johnson

Outlaw Kart

1. 386 pts- Jon Herring

2. 275 pts- Kris Johnson

3. 153 pts- Jeff Hobbs

4. 128 pts- Alex Bernal 

5.   72 pts-Tom Klein

6.   70 pts- Art Klien

7.   63 pts- Johnathon Bennet




Flat Kart 

1. 489 pts- Jeff Johnson
2. 440 pts- Kris Johnson
3. 299 pts- Jason Simon Jr.
4. 224 pts- Manjinder Singh
5. 189 pts- Alex Bernal
6. 120 pts- Jeff Hobbs
7. 119 pts- Crystal Davis
8.   66 pts- Monte Berenger
9.   60 pts- Larry Abbe  
10.   5 pts- Eddie Chacon
11.    0 pts- Art Klein



Nevada State Series, Points Championship 2016

& Southern Nevada Open Wheel Racing Championship


"Points Leaders"

(Combined points from Spring and Fall series are LVQMC Nevada State Champions)

Quarter Midgets - Flat Karts - Micro Sprints


Mini Dwarfs and Outlaw Karts compete for SNOWR Championship


"To be eligible for the state championship drivers MUST race in the fall series final Dec. 10th"

State Championship trophies will be handed out at the end of the year banquet.

Senior Honda- Unrestricted, 9-16 year old

(8 years old's can petition up)

1. 801 pts- Raj Singh (State Champion)

2. 665 pts- Levi Johnson (PPP race 3)

3. 572 pts- Alexa Herring

4. 564 pts- Conner Zbiegien

5. 415 pts- Jack Chacon 

6. 373 pts - Andre Garnica

7. 64 pts- Sabrina 

8. 63 pts- Mackenzie Good

9. 62 pts- Zachery Good



Micro Sprints 600cc and under

*SNOWR Championship only

1. 198 pts- Ray Garnica - (State Champion)

2. 190 pts - Art Klein  

3. 139 pts- Eddie Chacon

4. 61 pts- Jeff Hobbs

5. 54 pts- Tom Klein

6.  0 pts- Alex Bernal


Junior Honda- Blue Restricted, 4-8 year old

1. 783 pts- Aedan Hobbs (State Champion)

2. 247 pts- Alexander K.

3. 205 pts- Abbey Wilson

4. 192 pts- Irish Fernandez Bennet

5. 192 pts- Owen Romzek (rookie)

6.   69 pts- Johnathon 







Mini Dwarf 

*SNOWR Championship only
1. 417 pts- Koltyn Rimer (SNOWR Champion)

2. 143 pts- Aiden Murphy

3. 197 pts- Levi Johnson 

4.   76 pts- Aedan Hobbs 

5.   72 pts- Karlos Gonzales 

Flat Kart 

1. 489 pts- Jeff Johnson (State Champion)
2. 440 pts- Kris Johnson
3. 299 pts- Jason Simon Jr.
4. 189 pts- Alex Bernal
5. 224 pts- Manjinder Singh
6. 120 pts- Jeff Hobbs
7. 119 pts- Crystal Davis
8.   66 pts- Monte Berenger
9.   60 pts- Larry Abbe  
10.   5 pts- Eddie Chacon
11.    0 pts- Art Klein


Outlaw Kart 

*SNOWR Championship only

1. 386 pts- Jon Herring (SNOWR Champion)

2. 275 pts- Kris Johnson

3. 153 pts- Jeff Hobbs

4. 128 pts- Alex Bernal 

5.   72 pts-Tom Klein

6.   70 pts- Art Klien

7.   63 pts- Johnathon Bennet

8.   60 pts- Mackenzie Good

9.     7 pts- Zachery Good




RACE RESULTS 2016
"Mesquite Madness Spring Series"

RACE 6

SERIES FINAL!

QM -Fast Time Junior Honda
1. Aedan Hobbs 13:38 sec.

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Aedan Hobbs
2. Abbey Wilson
3. 




Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1. Aedan Hobbs
2. Abbey Wilson
3.

QM -Fast Time Senior Honda
1. Levi Johnson 12:21 sec.

QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Raj Singh

2. Levi Johnson

3. Conner Zbiegien

4. Andre Garnica

5. Jack Chacon


QM Senior Honda 

-Feature Main

1. Raj Singh

2. Levi Johnson

3. Conner Zbiegien

4. Andre Garnica

5. Jack Chacon


Micro Sprint Cars

No Race - 

1. Ray Garnica

2. Eddie Chacon





RACE 5

QM -Fast Time Junior Honda
1. Aedan Hobbs 14.81 sec.

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Aedan Hobbs
2. Abbey Wilson
3.
 Andre Garnica

QM -Fast Time Senior Honda
1. Levi Johnson 14.24 sec.

QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Levi Johnson

2. Jack Chacon

3. Raj Singh

Fast Time Outlaw Sprint Kart
1. Jeff Hobbs

Outlaw Sprint Kart Senior
1. Jeff Hobbs 

2. Jon Herring (DNS)


Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1. Aedan Hobbs
2. Abbey Wilson
3.
Andre Garnica

Quarter Midget Senior Honda
-Feature Main

1. Levi Johnson

2. Jack Chacon

3. Raj Singh

4. Alexa Herring (PPP)**

5. Conner  Zbiegien (PPP)**

Outlaw Sprint Kart Senior

1. Jeff Hobbs 

2. Jon Herring (DNS)





RACE 4

QM -Fast Time Junior Honda
1. Aedan Hobbs 13.82 sec


QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Aedan Hobbs
2. Andre Garnica
3.
 Jack Chacon

Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1. Aedan Hobbs
2. Andre Garnica
3.
Jack Chacon

QM -Fast Time Senior Honda
1. Alexa Herring 14.60 sec


QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Conner  Zbiegien

2. Alexa Herring

3. Raj Singh


Quarter Midget Senior Honda
-Feature Main

1. Conner  Zbiegien

2. Alexa Herring

3. Raj Singh


Fast Time Outlaw Sprint Kart
1. Jon Herring


Outlaw Sprint Kart Senior
1. Jon Herring

2. Jeff Hobbs DNF - Mechanical Failure





Outlaw Sprint Kart Senior
1. Jon Herring

2. Jeff Hobbs DNS - Mechanical Failure.

Micro Sprint Cars

No Race - 

1. Ray Garnica

2. Jeff Hobbs

3. Eddie Chacon




RACE 3
QM -Fast Time Junior Honda
1. Aedan Hobbs 12.69 sec
QM -Fast Time Senior Honda
1. Levi Johnson 12.14 sec
MD-Fast Time Mini Dwarf Junior
1. Aedan Hobbs 17.05 sec

MD-Fast Time Mini Dwarf Senior
1. Levi Johnson 13.05 sec

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)
1. Aedan Hobbs
2. Jack Chacon
3.

QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Levi Johnson

2. Conner  Zbiegien

3. Raj Singh

4. Alexa Herring (DNF)

Mini Dwarf Senior
-Heat Race
1. Levi Johnson
2.
Quarter Midget Junior Honda
-Feature Main

1. Aedan Hobbs
2. Jack Chacon
3.
Quarter Midget Senior Honda
-Feature Main
1.  Conner  Zbiegien
2.  Raj Singh
3.  Levi Johnson
4.  Alexa Herring (DNF)

Mini Dwarf Senior
-Feature Main

1. Levi Johnson

2.




RACE 2

QM Junior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Aedan Hobbs

2. Abbey Wilson

QM Senior Honda 

-Heat Race 1 (fast heat)

1. Alexa Herring

2. Zachery Good

3. Machenzie Good (DNF)

QM Senior Honda 

-Heat Race 2

1. Raj Singh
2. Conner Zbiegien

QM -Fast Time Junior Honda

1.  Aedan Hobbs 13.95 sec

QM -Fast Time Senior Honda

1. Alexa Herring 13.90 sec

  MD-Fast Time Mini Dwarf Junior

1. Aedan Hobbs 14.9 sec

QM -Feature Main Junior Honda

1. Aedan Hobbs

2. Abbey Wilson

QM -Feature Main Senior Honda

1. Alexa Herring

2. Mackenzie Good

3. Raj Singh

4. Conner Zbiegien (DNF)

5. Zachery Good (DNF)

Mini Dwarf Junior

1. Aedan Hobbs



RACE 1
(Junior/Senior Honda combined class)

QM -Heat Race 1 (fast heat)

1. Levi Johnson 

2. Aedan Hobbs (1st-Jr. Honda)

3. Raj Singh 

QM -Heat Race 2
1. Conner Zbiegien 
2. Sabrina 
3. Alexa Herring 
QM -Feature Main
1. Alexa Herring 
2. Conner Zbiegien 
3. Sabrina 
4. Levi Johnson 
5. Aedan Hobbs (1st-Jr. Honda)
6. Raj Singh 
Mini Dwarf Junior
1. Levi Johnson
QM -Fast Time Junior Honda
Raj Singh 12.9 sec.
(Current Track Record)


"Mesquite Madness" Spring Series Points 2016

Senior Honda- Unrestricted, 9-16 year old

(*8 years old's can petition up)

1. 395 pts- Raj Singh (CHAMPION)

2. 383 pts- Conner Zbiegien  

3. 274 pts- Levi Johnson

4. 228 pts- Jack Chacon 

5. 324 pts- Alexa Herring **

6. 64 pts- Sabrina 

7. 63 pts- Mackenzie Good

8. 62 pts- Zachery Good


**(Did not attend series final)

Junior Honda- Blue Restricted, 4-8 year old

1. 432 pts- Aedan Hobbs (CHAMPION)

2. 205 pts- Abbey Wilson

3. 192 pts - Andre Garnica

Outlaw Kart

1. Jeff Hobbs - 72 pts

2. Jon Herring - 72 pts

3. 60 pts- Mackenzie Good

4. 7 pts- Zachery Good


Mini Dwarf Junior 4-8 year old

1. 64 pts- Aedan Hobbs  

2.

Mini Dwarf Senior 9-12 year old
(8 year old's can petition up)
1. 132 pts- Levi Johnson
2.

"MESQUITE MADNESS"

MOST OUTSTANDING DRIVERS

"MESQUITE MADNESS" 

MOST IMPROVED DRIVERS 

Aedan Hobbs Junior Honda - Raj Singh Senior Honda

Abbey Wilson Junior Honda - Jack Chacon Senior Honda





Congratulations to our "2015" NEVADA STATE CHAMPIONS!


Red Rookie Jr. -Aedan Hobbs ~~  Red Rookie Sr. -Alexa Herring ~~ Junior Honda -Braden Conner ~~ Junior Animal -Braden Conner

Light 160 -Braden Conner ~~ Senior Honda -Peyton Nicholas ~~ Heavy Honda 160 -River Merrill ~~ Heavy Honda 120 -River Merrill



Quarter Midget



Mini-Dwarf



Mini-Dwarf



Quarter Midget


"SCROLL ALL THE WAY DOWN FOR ARCHIVED SERIES POINTS RACE"

Past Race Results Below

Thank you to our trophy sponsors:



VEGAS CLASSIC "FALL SERIES" RACE RESULTS

RESULTS RACE 5, "FALL CLASSIC" RACE SERIES FINAL

Dec. 12th 2015


Red Rookie Jr.

Heat

  1. Aedan Hobbs
  2. Levi Union
  3. Raj (UV) Singh
  4. Abbey Wilson

Main

  1. Levi Union
  2. Raj (UV) Singh
  3. Aedan Hobbs
  4. Abbe Wilson (DNF)

Red Rookie Sr.

Heat

  1. Cody Brown
  2. Alexa Herriing

Main

  1. Cody Brown
  2. Alexa Herring

Sr. Animal

Heat

  1. Braden Conner
  2. Aidan Salisbury (DNF)

Main

  1. Braden Conner
  2. Aidan Salisbury

Sr. Honda

Heat

  1. Aidan Salisbury
  2. Peyton Nicholas

Main

  1. Aidan Salisbury
  2. Peyton Nicholas

Jr. Honda

Heat

  1. Braden Conner
  2. Cheyenne Merrill

Main

  1. Braden Conner
  2. Cheyenne Merrill

Lt. 160

Heat

  1. Braden Conner
  2. Peyton Nicholas
  3. Aidan Salisbury
  4. Cheyenne Merrill (DNF)

Main

  1. Braden Conner
  2. Aidan Salisbury
  3. Peyton Nicholas
  4. Cheyenne Merrill (DNF)



RESULTS RACE 4, "FALL CLASSIC" RACE SERIES

Nov. 14th 2015


Heavy 160

Heat Race

1. River Merrill

Main

1. River Merrill


Light 160

Heat Race

1. Braden Conner

2. Peyton Nicholas

Main

1. Braden Conner

2. Peyton Nicholas


Junior Animal

Heat Race

1. Braden Connor

Main

1. Braden Connor


Heavy Honda

Heat Race

1. River Merrill

Main

1. River Merrill


Junior Honda

Heat Race

1. Cheyenne Merrill

2. Braden Conner Jr.

3. Cody Brown

Main

1. Cheyenne Merrill

2. Braden Conner Jr.

3. Cody Brown

Red Rookie Jr

Heat Race

1. Raj (UV) Singh

2. Levi Union

3. Abbey Wilson

4. Aedan Hobbs**

(**DNF Flat)

Main

1. Raj (UV) Singh

2. Levi Union

3. Abbey Wilson

4. Aedan Hobbs**

(**DNF Spins)

Red Rookie Sr.

Heat Race

1. Cody Brown

2. Alexa Herring

Main

1. Cody Brown

2. Alexa Herring




RESULTS RACE 3, "FALL CLASSIC" RACE SERIES

Oct. 24th 2015

Heavy 160
Heat Race
1. River Merrill
Main
1. River Merrill

Light 160

Heat Race

1. Peyton Nicholas

2. Braden Conner

Main

1. Braden Conner

2. Peyton Nicholas


Senior Honda

Heat Race

1. Peyton Nicholas

Main

1. Peyton Nicholas


Heavy 120

Heat Race

1. River Merrill

2. Alexa Herring

Main

1. River Merrill

2. Alexa Herring

Junior Honda

Heat Race

1. Braden Conner Jr.

2. Cheyenne Merrill

3. Cody Brown

Main

1. Cheyenne Merrill

2. Cody Brown

3. Braden Conner Jr.


Red Rookie Jr

Heat Race

1. Aedan Hobbs

2. Levi Union 

3. Raj (UV) Singh

4. Abbey Wilson

Main

1. Aedan Hobbs

2. Raj (UV) Singh

3. Abbey Wilson

4. Levi Union**

(**DNF Chain)


Red Rookie Sr.

Heat Race

1. Cody Brown

2. Alexa Herring

Main

1. Cody Brown

2. Alexa Herring



RESULTS RACE 2, "FALL CLASSIC' RACE SERIES

Sept. 12th 2015

Heavy 160
Heat Race
1. River Merrill
Main
1. River Merrill

Light 160
Heat Race
1. Braden Conner
2. Peyton Nicholas
Main
1. Peyton Nicholas
2. Braden Conner

Junior Honda
Heat Race
1. Cheyenne Merrill
2. Cody Brown

Main
1. Cheyenne Merrill
2. Cody Brown
3. Braden Conner


Red Rookie Jr
Heat Race
1. Raj (UV) Singh
2. Aedan Hobbs
3. Levi Union
4. Abbey Wilson
Main
1. Aedan Hobbs
2. Raj (UV) Singh
3. Levi Union
4. Abbey Wilson

Red Rookie Sr.
Heat Race
1. Cody Brown
2. Alexa Herring

Main
1. Cody Brown
2. Alexa Herring




RESULTS RACE 1, "FALL CLASSIC" RACE SERIES

Aug. 29th 2015

Heavy 160

Heat Race

  1. River Merrill
  2. Trenton Percival

Main

  1. Trenton Percival
  2. River Merrill

Light 160

Heat Race

  1. Braden Conner
  2. Cheyenne Merrill
  3. Peyton Nicholas

Main

  1. Braden Conner
  2. Cheyenne Merrill
  3. Peyton Nicholas

Junior Animal

Heat Race

  1. Braden Connor

Main

  1. Braden Connor

Senior Honda

Heat Race

  1. Peyton Nicholas

Main

  1. Peyton Nicholas

Heavy Honda 120

Heat Race

  1. River Merrill

Main

  1. River Merrill


Junior Honda

Heat Race

  1. Cheyenne Merrill
  2. Braden Conner Jr.

Main

  1. Cheyenne Merrill
  2. Braden Conner Jr.
  3. Cody Brown


Red Rookie Jr

Heat Race

  1. Raj (UV) Singh
  2. Aedan Hobbs
  3. Levi Union
  4. Abbey Wilson

Main

  1. Raj (UV) Singh
  2. Aedan Hobbs
  3. Levi Union
  4. Abbey Wilson


Red Rookie Sr.

Heat Race

  1. Cody Brown
  2. Alexa Herring

Main

  1. Cody Brown
  2. Alexa Herring


MINI DWARFS -Junior

Heat Race

  1. Josh Johnson

Main

  1. Josh Johnson


Mini Dwarf -Senior

Heat Race

  1. Levi Johnson

Main

  1. Levi Johnson

OUTSTANDING DRIVERS OF THE "VEGAS CLASSIC" SERIES AWARDS

(FALL 2015)

Rookie - Cody Brown

Seniors 9-16 y/o Peyton Nicholas

Juniors 5-8 y/o Cheyenne Merrill





OUTSTANDING DRIVERS OF THE "HIGH ROLLER" SERIES AWARDS

(SPRING 2015)

Rookie – Aedan Hobbs

Mini Dwarfs – Jake Pike

Seniors 9-16 y/o – Trenton Percival

Juniors 5-8 y/o – Braden Conner


High Roller Spring Series Results
RACE 4 - JUNE 6TH 2015 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Red Rookie Class  

Light 160 class 

Heat Race -

  1. Alexa Herring
  2. Aedan Hobbs
  3. Raj Singh

Feature Main-

  1. Alexa Herring
  2. Aedan Hobbs
  3. Raj Singh

Heat Race -
  1. Braden Conner
  2. Peyton Nicholas

Feature Main -
  1. Peyton Nicholas
  2. Braden Conner

Junior Honda 120 Class 

Senior Honda Class 

Heat Race-
  1. Braden Conner
  2. Cheyenne Merrill

Feature Main-
  1. Braden Conner
  2. Cheyenne Merrill

Heat Race-
  1. Peyton Nicholas

Feature Main-
  1. Peyton Nicholas

Junior Animal Class  

Heavy 160 Class 

Heat Race-

  1. Braden Conner

Feature Main-

  1. Braden Conner

Heat Race-

  1. Trenton Percival
  2. River Merrill

Feature Main-

  1. Trenton Percival
  2. River Merrill

Mini Dwarf Junior Class 

  Mini Dwarf Senior Class 

Heat Race -

  1. Wyatt Wells
  2. Levi Harhay
  3. Mya Broughton
  4. Josh Slusher
  5. Levi Johnson


Feature Main -

  1. Wyatt Wells
  2. Levi Harhay
  3. Mya Broughton
  4. Josh Slusher
  5. Levi Johnson


Heat Race-

    1. Jake Pike
    2. Braden Shenburger
    3. Jaiden Pike
    4. Cara Boughton
    5. Levi Johnson

Feature Main-

    1. Jake Pike
    2. Braden Shenburger
    3. Jaiden Pike
    4. Cara Boughton
    5. Levi Johnson


RACE 3 - MAY 30TH 2015 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Red Rookie Class 

Light 160 class

Heat Race -

  1. Aedan Hobbs
  2. Alexa Herring
  3. Raj Singh

Feature Main-

  1. Aedan Hobbs
  2. Raj Singh
  3. Alexa Herring

Heat Race -
  1. James Turnbull
  2. Tanner Reif
  3. Braden Conner
  4. Peyton Nicholas

Feature Main

  1. James Turnbull
  2. Peyton Nicholas
  3. Tanner Reif
  4. Braden Conner

Junior Honda 120 Class 

Senior Honda Class 

Heat Race-
  1. Tyler Reif
  2. Braden Conner
  3. Cheyenne Merrill

Feature Main-
  1. Tyler Reif
  2. Braden Conner
  3. Cheyenne Merrill

Heat Race-
  1. Peyton Nicholas

Feature Main-

  1. Peyton Nicholas

Junior Animal Class 

Heavy 160 Class 

Heat Race-

  1. Braden Conner

Feature Main-

  1. Braden Conner

Heat Race-

  1. River Merrill
  2. Trenton Percival

Feature Main-

  1. Trenton Percival
  2. River Merrill

Mini Dwarf Senior Class 

Heavy Honda

Heat Race-

  1. Jake Pike
  2. Jaiden Pike

Feature Main-

  1. Jake Pike
  2. Jaiden Pike

Heat Race-

  1. River Merrill

Feature Main-

  1. River Merrill




RACE 2 - MAY 16TH 2015 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Light 160 class 

Junior Honda 120 Class 

Heat Race -

1st) Tanner Reif

2nd) James Turnbull

3rd) Tegan Harlan

4th) Braden Conner

5th) Peyton Nicholas

6th) Cheyenne Merrill

Feature Main -

1st) Tanner Reif

2nd) James Turnbull

3rd) Tegan Harlan

4th) Braden Conner

5th) Peyton Nicholas

6th) Cheyenne Merrill

Heat Race -

1st) Braden Conner Jr.

2nd) Cheyenne Merril

3rd) Tyler Reif - Jr.

Feature Main -

1st) Tyler Reif - Jr

2nd) Braden Conner Jr.

3rd) Cheyenne Merrill


Heavy 160 Class 


Senior Honda Class 

Heat Race -

1st) Trenton Percival

2nd) River Merril

Feature Main -

1st) Trenton Percival

2nd) River Merrill

Heat Race -

1st) Tegan Harland

2nd) Peyton Nicholas

3rd) River Merrill

Feature Main -

1st) Tegan Harland

DNS - Peyton Nicholas

DNS - River Merrill


Junior Animal Class 


Red Rookie Class 

Heat Race -

1st) Braden Connor

Feature Main -

1st) Braden Connor

Heat Race -

1st) Alexa Herring

2nd) Aedan Hobbs

3rd) Raj (UV) Singh

Feature Main -

1st) Aedan Hobbs

2nd) Raj (UV) Singh

DNS - Alexa Herring


Mini Dwarf Junior Class 


Mini Dwarf Senior Class 

Heat Race -

1st) Wyatt Wells

2nd) Maya Broughton

Feature Main -

1st) Wyatt Wells

2nd) Maya Broughton

Heat Race -

1st) Jake Pike

2nd) Chase Bandazian

3rd) Brayden Shenburger

4th) Dekota Gray

5th) Jaden Pike

6th) Aiden Broughton

Feature Main -

1st) Jake Pike

2nd) Chase Bandazian

3rd) Jaden Pike

4th) Dekota Gray

5th) Aiden Broughton

DNS - Brayden Shenburger



RACE 1 - APRIL 18TH 2015~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Light 160 class 

Heavy 160 class 

Heat Race -

1. Peyton Nicholas

2. Braden Conner

Feature Main Event -

1. Braden Conner

2. Peyton Nicholas

Heat Race -

1. River Merril

Feature Main Event-

1. River Merrill

Junior Honda 120 Class 

Rookie Red 120 

Heat Race -

1. Braden Conner

2. Cheyenne Merril

Feature Main Event -

1. Braden Conner

2. Cheyenne Merrill

Heat Race 1 -

1. Alexa Herring

2. Aedan Hobbs

3. Raj (UV) Singh

Heat 2 -

1. Alexa Herring

2. Aedan Hobbs

3. Raj (UV) Singh

Feature Main Event -

1. Aedan Hobbs

2. Raj (UV) Singh

3. Alexa Herring

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




Nevada State Series, Points Championship 2015


"Points Leaders"

(Combined points from Spring and Fall series are USAC Nevada State Champions)


Quarter Midgets - Mini Dwarfs - Outlaw Karts


"To be eligible for the state championship drivers MUST race in the fall series final Dec. 12th"

State Championship trophies will be handed out at the end of the year banquet on January 10th.

Light 160 class

Place - Points - Name


1. -592- Braden Conner - Nevada State Champion

2. -579- Peyton Nicholas

3. -138- Cheyenne Merrill

4. -137- James Turnbull

5. -134- Tanner Reif

6. -65- Tegan Harlan


Heavy 160 class

Place - Points - Name


1. -541- River Merrill-Nevada State Champion

2. -275- Trenton Percival


Junior Animal

Place - Points - Name


1. -345-Braden Connor -Nevada State Champion


Senior Honda 9-16 y/o 120 Class

Place - Points - Name


1. -284- Peyton Nicholas -Nevada State Champion

2.-68- Tegan Harlan

3. -11- River Merrill


Junior Honda 5-8 y/o 120 Class

Place - Points - Name


1. -597-Braden Conner-Nevada State Champion

2. -595Cheyenne Merrill

3. -139- Tyler Reif Jr.

Heavy Honda 120

Place - Points - Name


1. -277- River Merrill -Nevada State Champion


Red Rookie Honda 120 Class

Senior 9-16 y/o


Place - Points - Name


1. -529- Alexa Herring -Nevada State Champion

2. -340- Cody Brown

Red Rookie Honda 120 Class

Junior 5 to 8 y/o


Place - Points - Name


1. -604- Aedan Hobbs - Nevada State Champion

2. -590- Raj (UV) Singh

3. -316- Levi Union 

4. -303- Abbey Wilson

Outlaw Karts

Adults 17 y/o and older


Place - Points - Name


Mini Dwarf Junior Class

Place - Points - Name


1. -143- Wyatt Wells

2. -128- Maya Broughton

3. -68- Josh Johnson

4. -64- Levi Horhay

5. -56- Josh Slusher




Mini Dwarf Senior Class

Place - Points - Name


1. -214- Jake Pike

2. -192- Jaiden Pike

3. -112- Cara Broughton

4. -120- Levi Johnson

5. -75- Branden Shenburger

6. -69- Chase Bandazian

7. -61- Dekota Gray





Vegas Classic "Fall" Series Points Championship 2015


To be eligible for the Vegas Classic "Fall" Series Championship, drivers must race in the series final on Dec. 12th.

Awards will be given after the completion of the races.

Light 160 class

  1. -337- Braden Conner -Champion
  2. -323-Peyton Nicholas
  3. -65-Cheyenne Merrill

Heavy 160 class

  1. -202-River Merrill -Champion
2. -67-Trenton Percival

Junior Animal

  1. -136-Braden Connor -Champion

Heavy Honda 120

  1. -136-River Merrill -Champion


Senior Honda age 9-16 - 120 Class

  1. -136-Peyton Nicholas -Champion


Junior Honda age 5-8 - 120 Class

  1. -336-Cheyenne Merrill - Champion
  2. -321-Braden Conner


Red Rookie Honda JR 120 Class

age 5-8

  1. -330-Raj (UV) Singh -Champion
  2. -326-Aedan Hobbs
  3. -314-Levi Union
  4. -303-Abbey Wilson

Red Rookie Sr. 120 Class
age 9-16

  1. -340-Cody Brown - Champion
  2. -325-Alexa Herring


Mini Dwarf Junior Class

  1. -68-Josh Johnson


Mini Dwarf Senior Class

  1. -68-Levi Johnson




High Roller "Spring" Series Points Champions 2015

Light 160 class

Place - Points - Name


1. -255- Peyton Nicholas -Champion

2. -254- Braden Conner

3. -137- James Turnbull

4. -134- Tanner Reif

5. -65- Tegan Harlan


Heavy 160 class 

Junior Animal

Place - Points - Name


1. -271- River Merrill -Champion

2. -208- Trenton Percival

Place - Points - Name


1. -214- Braden Connor -Champion



Senior Honda 9-16 y/o 120 Class

Place - Points - Name


1. -153- Peyton Nicholas -Champion

2.-73- Tegan Harlan

3. -11- River Merrill


Junior Honda 5-8 y/o 120 Class 


Red Rookie Honda 120 Class 

Place - Points - Name


1. -275- Braden Conner -Champion

2. -259- Cheyenne Merrill

3. -139- Tyler Reif Jr.


Place - Points - Name


1. -278- Aedan Hobbs -Champion

2. -260- Raj (UV) Singh

3. -212- Alexa Herring


Mini Dwarf Junior Class

Place - Points - Name


1. -143- Wyatt Wells -Champion

2. -128- Maya Broughton

3. -64- Levi Horhay

4. -56- Josh Slusher

5. -52- Levi Johnson


Mini Dwarf Senior Class


Heavy Honda 120

Place - Points - Name


1. -214- Jake Pike -Champion

2. -192- Jaiden Pike

3. -112- Cara Broughton

4. -75- Branden Shenburger

5. -69- Chase Bandazian

6. -61- Dekota Gray

Place - Points - Name


1. -68- River Merrill -Champion

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Rocky Ravine Rockets - Race Team - Las Vegas Nevada